Chcesz kupić i wypróbować kawę brazylijską, ale nie jesteś pewien, czy jej smak i zapach trafią w Twój gust? Boisz się, że kupione w ciemno ziarna trafią do kosza na śmieci, a Ty wyrzucisz pieniądze w błoto? Czytaj dalej, a poznasz cechy kawy z Brazylii. Tym samym sprawdzisz, czy ma właściwości, których szukasz.
Czy wiesz, dlaczego to Brazylia, a nie Etiopia (skąd kawa pochodzi), jest “krajem kawy”? Wyjaśniamy.
Brazylia to największy na świecie producent i eksporter ziaren z owoców kawowca od ok. 200 lat. Wytwarza i sprzedaje za granicę zarówno kawy masowe, ekonomiczne o dobrej jakości, jak i kawy “premium”, o najwyższej jakości. Aktualnie Brazylia odpowiada za ⅓ światowej produkcji kawy. Co roku wytwarza ok. 35 milionów worków, każdy o wadze 60 kg.
Czym charakteryzuje się kawa z Brazylii?
Po zaparzeniu kawa brazylijska ma aksamitną konsystencję. A kolor? Zwykle jest ciemniejsza od kaw z innych regionów świata, ponieważ jej ziarna zawierają więcej olejków. Kawa brazylijska jest więc ciemnobrązowa, ale może być też jasno- i średniobrązowa. Kolor zależy nie tylko od ilości olejków w ziarnach, ale również od sposobu palenia.
A jak kawa brazylijska smakuje? Jest naturalnie łagodna, delikatnie słodka. W trakcie picia wyczujesz charakterystyczne dla niej deserowe nuty smakowe: czekoladowe, karmelowe i orzechowe. Rzadziej są to aromaty owoców, np. wiśni, lub kwiatów. W kawie brazylijskiej nie ma nieprzyjemnej goryczki.
Ponadto kawa z Brazylii wyróżnia się niskim poziomem kwasowości. To efekt m.in. naturalnej obróbki ziaren, czyli na sucho, i lokalizacji plantacji. Brazylijskie farmy znajdują się na niskich wysokościach (od 600 m do maksymalnie 1200 m n.p.m.) w porównaniu do plantacji w Ameryce Środkowej. Tam, np. w Kostaryce i Hondurasie, krzewy kawowca rosną na wysokości nawet 1500 m n.p.m. To dlatego kawy z tych regionów są kwasowe.
Co jeszcze wpływa na smak kawy brazylijskiej?
Oprócz wyżynnego i pagórkowatego ukształtowania terenu na smak kawy z Brazylii mają wpływ korzystne warunki uprawy, a konkretnie:
- bardzo żyzna, wulkaniczna gleba
- regularne i umiarkowane opady deszczu
- wysokie nasłonecznienie
- gorące i wilgotne powietrze.
Żeby uzyskać jeszcze lepsze efekty uprawy, w pobliżu krzewów kawowca Brazylijczycy sadzą bananowce, które stymulują ich wzrost. Dodatkowo plantatorzy dbają o odpowiednie nawodnienie za sprawą gęstej sieci hydrograficznej.
Jak powstaje kawa z Brazylii?
Kawowce kwitną 2 razy w roku: od sierpnia do września, a potem od października do listopada. Brazylijczycy zbierają (ręcznie lub mechanicznie za pomocą kombajnów) dojrzałe owoce 3 razy w roku, w porze suchej (od maja do listopada).
Następnie rozkładają je na wybetonowanych placach i suszą pod gołym niebem przez ok. 3 tygodnie. To właśnie tzw. obróbka na sucho, czyli wystawianie ziaren znajdujących się jeszcze w całych owocach, bezpośrednio na działanie słońca. Po takim wysuszeniu, ziarna są obierane i czyszczone.
Dalej Brazylijczycy segregują ziarna i pakują je do worków, które wysyłają za granicę. Najwięcej kawy brazylijskiej kupują takie kraje jak Belgia, Japonia, Włochy, Stany Zjednoczone i Niemcy.
Jakie są gatunki kawy brazylijskiej?
Brazylia to pierwszy na świecie dostawca Arabiki, a drugi, po Wietnamie, Robusty (na ok. 85% lokalnych plantacji Brazylijczycy uprawiają kawę typu Arabika). Czym cechują się te gatunki kawy brazylijskiej?
Arabika ma łagodny smak. Dominuje w niej czekolada i nuty orzechowe. Jest pozbawiona kwasowości. Zawiera też małą ilość kofeiny (1-1,5%). Arabika to częsty składnik mieszanek kawowych, np. do espresso.
Z kolei Robusta wyróżnia się goryczkowym smakiem gorzkiej czekolady. W trakcie picia wyczujesz także nutę orzechową. Robusta jest kwaskowa. Zawiera też ponad 2 razy więcej kofeiny niż Arabika (1,8-4%). To częsty składnik mieszanek kawowych do kaw mlecznych.
Jaka jest najlepsza kawa brazylijska?
Brazylijczycy produkują kawę w zróżnicowany sposób, np. stosują kilka rodzajów obróbki na jednej plantacji (na sucho i na mokro). Farmy różnią się m.in. wielkością i charakterem uprawy (od rzemieślniczych o powierzchni kilku hektarów po ogromne przemysłowe). Z tych powodów ziarna kawy z Brazylii mają różną jakość.
Wobec tego – jakie są najlepsze kawy brazylijskie? Wybierz te, które pochodzą z plantacji na wzgórzach Santos i Bahia Lavato. Smak i zapach kawy z ziaren z prowincji: Minas Gerais, São Paulo i Parana, też powinny przypaść Ci do gustu, ponieważ mają lekko czekoladowy aromat.
W naszym sklepie internetowym najlepsza-kawa.pl znajdziesz ziarna Caffe Millimo VERDE. To tradycyjna kawa brazylijska o delikatnym posmaku orzecha i słodyczy. Kup, zaparz tak, jak lubisz, wypij łyk i poczuj się jak w Brazylii.
A teraz czytaj dalej i dowiedz się, jak Brazylijczycy przygotowują kawę brazylijską.
Jak przygotować kawę po brazylijsku?
Brazylijczycy piją kawę w dużych ilościach, zwłaszcza mocną i słodką. Kochają jej smak i zapach. Ponadto uważają, że dzięki kawie zachowają szczęście i spokój ducha, a także witalność i energię.
Rano piją cafe au lait, a w ciągu dnia (o każdej porze) – caffezihno.
Cafe au lait to napój kawowy, czyli kawa z gorącym mlekiem w proporcjach pół na pół. Brazylijczycy dodają do niej dużo cukru.
Z kolei caffezihno to “mała czarna”, która od klasycznego espresso różni się sposobem przygotowania. W przypadku caffezinho parzenie polega na przelewie i filtracji. Jak ten proces wygląda w praktyce?
W swoich domach Brazylijczycy przez ok. 20 minut gotują wodę i świeżo mieloną kawę wymieszaną z cukrem. Następnie odcedzają czarny napar przez sitko lub filtr (papierowy lub bawełniany). I kawa brazylijska gotowa!
W Brazylii, caffezihno można też zamówić w kawiarni lub kupić od ulicznych sprzedawców, którzy rozlewają czarną kawę prosto z termosu.
Teraz już wiesz, czym charakteryzuje się kawa z Brazylii. Dzięki klasycznemu i delikatnemu profilowi trafia w gust większości kawoszy. Kup więc ziarna z tego regionu, zaparz i sprawdź sam, jak smakuje kawa brazylijska. Może stanie się Twoją ulubioną?