Kawa to jeden z ulubionych napoi na świecie. Nic dziwnego, ponieważ zachwyca różnorodnością ziarna, smaku i dodatkowo ma prozdrowotne właściwości. Nic nie smakuje lepiej, niż poranna kawa. No, może poza pięciominutową drzemką. Kawa to zdecydowanie sojusznik pracoholików i śpiochów, który pomaga działać na zwiększonych obrotach nawet, jeśli w naszej kawie preferujemy więcej mleka od espresso. Jednak, co znaczy dobra kawa? Czym jest owiana złą sławą kwaśność kawy i czym różni się od przyjemnej kwasowości?
Kwaśność kawy to nie mit
Zazwyczaj kwaśne smaki mają niewielu zwolenników i podobnie jest w przypadku kawy, choć wiele osób zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z powodów kwaśnego smaku tego napoju i zrzuca to zwyczajnie na niesmaczny napar. Jest w tym i ziarno prawdy, ale na kwaśność kawy wpływa wiele czynników. Warto jednak zacząć od wyjaśnienia, czym zniesławiona kwaśność kawy jest w rzeczywistości. Z pewnością nie ma ona nic wspólnego z kwasowością kawy. Kwaśność bowiem odnosi się w tym przypadku do goryczkowego, drażniącego posmaku, który jest intensywny i sprawia zwyczajnie, że kawa jest nieprzyjemna w smaku. Wynika to w pierwszej kolejności z niskiej jakości ziarna i jego defektów oraz nieodpowiedniego obchodzenia się z mieszanką kawy.
Niskiej jakości ziarno to takie, które jest niedojrzałe, pochodzi z zepsutych owoców kawowca lub zostało niewłaściwie poddane obróbce. Jeżeli dodamy do tego jeszcze niepoprawny proces baristyczny, czyli złe ubicie zmielonej kawy, zbyt niską temperaturę parzenia oraz nieodpowiedni czas przelewu to mamy gwarantowane, że smak kawy nas rozczaruje. Kwaśność kawy może też wynikać z nieprawidłowego przechowywania jej. Warto pamiętać, że raz otwarta kawa wietrzeje i traci szybko smak oraz właściwości, dlatego należy ją przechowywać w odpowiedniej temperaturze i warunkach. Kwaśna kawa to często zwietrzała, stara mieszanka, w której dochodzi do szybkiego utleniania tłuszczów.
Kwasowość kawy wcale nie jest zła
Kwasowość kawy jest elementem wpisanym w DNA każdego ziarenka kawy. Przywodzi na myśl najczęściej posmak owoców, jak w przypadku etiopskich mieszanek pomarańczy czy porzeczek. Kwasowość można porównać do subtelnie rozwijającego się zapachu perfum, który z każdą kolejną chwilą zaskakuje nas swym aromatem i bogactwem bukietu. W przypadku kwasowość jest podobnie, smakując naparu można wyczuć delikatne niuanse w nutach smakowych. Wbrew pozorom kwasowość nie musi być wcale cierpka czy gorzka, a może mieć posmak czekolady, ananasa czy soczystego liczi. Kawa o wysokiej kwasowości jest aromatyczna i najczęściej jasno wypalana. Na charakter kwasowości kawy ma wpływ wiele czynników, ale przede wszystkim jest to rodzaj uprawy, jej warunki i miejsce oraz proces obróbki. W zależności od odmiany, kawa będzie miała inną kwasowość. Na wpływ rozwoju kwasowości kawy będzie oddziaływać wysokość upraw, rodzaj gleby, nasłonecznienie oraz wilgoć. Mieszanki uprawiane na glebach wulkanicznych będą charakteryzowały się wysoką kwasowością.
Dobra kawa to coś więcej, niż espresso czy mokka. Najważniejsze – dobra kawa może odznaczać się wysoką kwasowością, ale nie kwaśnością. Miłośnicy bogatych mieszanek kwasowych powinni celować w kawy pochodzące z obszaru Etiopii, Kenii czy Rwandy. Z kolei, ci, którzy wolą kawę lekką i słodką wybierać mieszanki z Ameryki Środkowej czy Południowej. Mieszanki o wysokiej kwasowości ciężko upolować w Polsce, gdzie króluje przede wszystkim zbalansowana, łagodna mieszanka robusty i arabiki. Jednak takie kawowe perełki można dostać w wyspecjalizowanych sklepach z kawą oraz stronach internetowych dystrybutorów ekspresów do kawy, takich jak najlepsza-kawa.pl.