Kawa bez kofeiny to odpowiedni napój dla osób, które nie mogą pić kawy z kofeiną, ale nie potrafią i nie chcą z niej zrezygnować, ponieważ kochają jej smak. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące m.in. właściwości i procesu produkcji tego naparu. Czytaj dalej i sprawdź: czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa, jak powstaje i jak wybrać najlepszą.
Co to jest kawa bezkofeinowa?
Kawa bezkofeinowa to kawa, z której usunięto większość kofeiny, czyli białej, gorzkiej i bezzapachowej substancji stymulującej, naturalnie występującej w ziarnach kawowca. Taki napar nazywa się też kawą dekofeinizowaną.
Pomimo usunięcia kofeiny kawa bezkofeinowa zawiera śladowe ilości kofeiny, tzn. 0,1 g na 100 g ziaren. W praktyce oznacza to, że filiżanka takiego naparu dostarcza 2 mg-5 mg substancji stymulującej (dla porównania: w 240 ml kawy przelewowej znajduje się 96 mg kofeiny).
Zatem: dlaczego kawa, która zawiera kofeinę, nazywa się “bezkofeinowa”? Zgodnie z prawem europejskim napój można określać jako bezkofeinowy, jeśli zawiera maksymalnie 0,1% kofeiny w przypadku kawy mielonej i maksymalnie 0,3% kofeiny w przypadku kawy instant.
A jak smakuje kawa bez kofeiny? Jej smak jest zbliżony do smaku zwykłej kawy. Brak znaczącej różnicy wynika z faktu, że kofeinę usuwa się z zielonych ziaren, a kawa osiąga pełnię smaku kilka dni po wypaleniu. Niemniej jednak niektórzy kawosze twierdzą, że kawa bezkofeinowa jest łagodniejsza i mniej wyrazista w porównaniu do jej kofeinowego odpowiednika.
Warto zaznaczyć, że na smak kawy bez kofeiny wpływa m.in. dekofeinizacja. Jest to sposób, w jaki usuwa się tę gorzką substancję, zachowując walory smakowe, aromat i wartości odżywcze naparu.
Jak powstaje kawa bezkofeinowa?
Trzy główne metody dekofeinizacji, które stosuje się w procesie produkcji kaw bezkofeinowych, to:
- chemiczna
- wodna
- gazowa.
W metodzie chemicznej najpierw ziarna kawy namacza się w gorącej wodzie, żeby otworzyć pory i rozpuścić kofeinę. Potem dodaje się rozpuszczalnik chemiczny (np. chlorek metylenu lub octan etylu ), który się z nią wiąże. Po tym etapie usuwa się i rozpuszczalnik, i kofeinę.
Z kolei w metodzie wodnej ( zwanej także Szwajcarską) do ekstrakcji kofeiny wykorzystuje się wodę. Najpierw namacza się w niej ziarna, a następnie powstały roztwór przepuszcza się przez filtr z węglem aktywnym, który zatrzymuje kofeinę, a pozostawia smak i zapach kawy. Po usunięciu kofeiny znów moczy się ziarna w tej samej wodzie, dzięki czemu odzyskują utracone związki smakowe i aromatyczne.
W przypadku metody gazowej nadkrytyczny dwutlenek węgla (działający jednocześnie jak ciecz i gaz) przepuszcza się przez zielone ziarna kawy umieszczone w stalowym zbiorniku. CO₂ wiąże się z kofeiną, pozostawiając inne związki chemiczne. Na końcu oddziela się kofeinę od dwutlenku węgla za pomocą filtrów.
Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?
Chociaż kawy bezkofeinowe nie poprawiają koncentracji i pamięci, mają wiele właściwości prozdrowotnych. Oto niektóre z nich:
- zawierają antyoksydanty, które poprawiają wygląd i samopoczucie, a także zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych, tj. choroby serca,
- ze względu na dużą zawartość potasu regulują ciśnienie krwi, dzięki czemu są korzystne dla osób z nadciśnieniem,
- są bogate w witaminy z grupy B (B2 i B3),
- zawierają cenne substancje odżywcze, tj. magnez, sód i żelazo,
- dostarczają kwasów chlorogenowych, które regulują poziom cukru we krwi, przez co mają pozytywny wpływ na metabolizm.
Ponadto – dzięki temu, że nie pobudzają – filiżankę kawy bezkofeinowej można wypić późnym popołudniem lub wieczorem bez obaw o problemy ze snem.
Istnieje wiele grup, dla których kawa bezkofeinowa może być bardziej odpowiednia niż tradycyjna. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób starszych. Zaleca się ją pić też osobom z wysokim ciśnieniem, dolegliwościami układu pokarmowego oraz tym, które zmagają się z zaburzeniami snu.
Kawa bezkofeinowa. Przeciwwskazania
Choć zwykle kawa bez kofeiny jest bezpieczną alternatywą dla kawy tradycyjnej, istnieją przeciwwskazania do jej spożywania, które warto wziąć pod uwagę. Oto niektóre z nich:
- wrażliwość na rozpuszczalniki, których używa się do dekofeinizacji chemicznej, np. chlorek metylenu. Choć większość z nich jest usuwana, to śladowe ilości mogą pozostać w produkcie końcowym. W związku z tym osoby wrażliwe na te związki chemiczne powinny wybierać kawy dekofeinizowane metodą wodną lub CO₂;
- problemy z układem trawiennym (zgaga, refluks, bóle brzucha). Obecne w kawie kwasy organiczne czy oleje kawowe mogą drażnić błonę śluzową żołądka i powodować dyskomfort;
- stosowanie leków na nadciśnienie i tarczycę, antybiotykoterapia, ponieważ kawa bezkofeinowa może wpływać na wchłanianie leków, które wymagają określonego pH w żołądku.
Jak widać, nie każdy powinien pić kawę bezkofeinową. Przeciwwskazaniem do jej spożywania jest też nadwrażliwość na kofeinę. Choć filiżanka zawiera jej tylko 2-5 mg, to nawet ta niewielka ilość może wywołać kołatanie serca, niepokój czy problemy ze snem.
Jak wybrać najlepszą kawę bez kofeiny?
Wybierając kawę bez kofeiny głównie należy zwróci uwag na metod decofenizacji. Najlepsze metody to metody naturalne, bez używania jakichkolwiek czynników chemicznych.
Metoda wodna oraz metoda gazowa , to najlepsze metody
W ofercie kaw Millimo znajdziecie bezkofeinową kawę VERDE.
To nasza kawa oparta na ziarnach Brazylia Santos, z których kofeina została usunięta w procesie wodnym. Kawa ta ma bardzo ciekawy bukiet smakowy, który po procesie decofenizacji zachował w pełni swoje walory. Jest przez to wyrazista i aromatyczna.
Jest jednocześnie całkowicie naturalnym produktem bez jakichkolwiek śladowych czynników chemicznych pozostałych po procesie decofenizacji.
Podsumowując: kawy bezkofeinowe to alternatywa dla zwykłych w przypadku osób, które chcą cieszyć się smakiem i aromatem ulubionego naparu, a jednocześnie ograniczyć efekty stymulujące kofeiny. Ich oferta na rynku jest bogata, więc każdy kawosz znajdzie odpowiednią dla siebie, niezależnie od preferencji smakowych i ograniczeń zdrowotnych.